Baner eko soft 2023 bdo

Śmieci. Prawda i mity. Chory system gospodarki odpadami

Large 20210208 zzo1

Zachęcamy do lektury wywiadu przeprowadzonego przez portal Moja Gazeta (moja24.pl) z panem Jackiem Połomką - prezesem Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Marszowie:

https://moja24.pl/index.php/2021/02/12/smieci-prawda-i-mity-chory-system-gospodarki-odpadami/

Od siebie dodamy tylko, że zgadzamy się ze zdecydowaną większością informacji przedstawionych w wywiadzie, który obnaża prawdę o systemie gospodarki odpadami w Polsce. Szkoda, że ustawodawca nie widzi (albo nie chce widzieć) prawdziwych problemów, które pilnie należy rozwiązać, zamiast zajmować się kolejnym zaostrzaniem kar i restrykcjami dla branży gospodarki odpadami w imię walki z szarą strefą. Regularne i konsekwentne zaostrzenie przepisów wdrażane od roku 2018 powoduje:

- zamykanie dotychczas legalnie działających firmy z branży gospodarki odpadami,

- ograniczenie i utrudnienie prowadzenia działalności firm z branży, które nadal funkcjonują,

- drastyczny wzrost cen zagospodarowania odpadów (szczególnie odpadów niebezpiecznych z przemysłu),

co tylko motywuje szarą strefę do działania.

W naszej opinii ministerstwo od roku 2018 konsekwentnie rujnuje system gospodarki odpadami. Zamiast zaostrzać przepisy i pogrążać legalnie działające zakłady z branży gospodarki odpadami, należałoby faktycznie ułatwić rozwój instalacji do przetwarzania odpadów z naciskiem na recykling jako jedyny rozsądny sposób na wyeliminowanie szarej strefy. W obecnym otoczeniu prawnym inwerstycja w nowy zakład do recyklingu odpadów to wieloletnia administracyjna droga przez mękę bez żadnej gwarancji uzyskania decyzji.

 

Źródło: moja24.pl

Zdjęcie: Andrzej Buczyński

Newsletter