Baner eko soft 2023 bdo

Rewolucja w gospodarowaniu odpadami – Recycling Park Chodzież

Large 20140803 172850

W poniedziałek, 11 stycznia br., w Kamionce pod Chodzieżą rozpoczęto realizację projektu „Recycling Park Chodzież”. Pomysłodawcą innowacyjnego konceptu jest Zbigniew Cholewicki, prezes spółki Kaldera z Piły.

Na oficjalne otwarcie projektu „Recycling Park Chodzież” zaproszeni zostali przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, projektanci, wykonawcy, inwestorzy oraz partnerzy. W uroczystości wziął również udział senator RP – Piotr Głowski, który podkreślał, że: Potrzebujemy nowych inwestycji, jak powietrza. Choć niektórzy porównują przedsięwzięcie do perpetuum mobile, mam nadzieję, że wam się to uda i przejdziecie nie tylko do historii Wielkopolski, ale kraju.

Uroczystości odbyły się w biurowcu, który jako pierwszy został ukończony. W przyszłości budynek ten ma pełnić funkcje centrum logistycznego i konferencyjnego firmy. Jednakże główne ogniwo kompleksu stanowić będzie huta, bazująca na okolicznych odpadach, takich jak: zużyte opakowania plastikowe, które zostaną przerobione na palety i folie oraz na makulaturze, z której powstaną tacki tekturowe potrzebne do opakowania butelek, te z kolei zostaną wytworzone ze stłuczki szklanej.

Inwestycja ma być całkowicie nieszkodliwa dla środowiska

Projekt jest o tyle ważny i nowatorski, że Recycling Park Chodzież nie będzie wydalał na zewnątrz żadnych odpadów. Nawet zanieczyszczone i gorszej jakości szkło posłuży do produkcji materiałów izolacyjnych na potrzeby budownictwa. Wszystko inne poddane zostanie obróbce technologicznej, a gazem powstałym w tym procesie opalane będą znajdujące się w hucie piece. Według pomysłodawcy nadwyżki zamienione zostaną na energię elektryczną, a dwutlenek węgla ogrzeje szklarnie Agro-parku, których budowa jest również wpisana w realizację projektu. Tym sposobem wyżej opisany obieg produkcji ma być całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.

Podczas otwarcia kompleksu podpisano list intencyjny o wzajemnym wspieraniu inwestycji. Podpisy złożyli: prezydent Piły - Zbigniew Kosmata, który reprezentował 40 gmin Północnej Wielkopolski, prezes Rafał Bauer – w imieniu inwestorów, przedstawiciele pilskiego „Alvatera”, pilskiej spółki „Gwda” i zakładu zagospodarowania odpadami w Kopaszynie.

 

Źródło: chodziez.naszemiasto.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter