Baner eko soft 2023 bdo

Nie spalajmy odpadów

Large 1401832 64678175

Właśnie ruszył projekt poznańskiego stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe: akcja uświadamiająca szkodliwość spalania odpadów w piecach przydomowych. Edycja druga” finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania. Akcja potrwa do połowy listopada.

Projekt jest kontynuacją zeszłorocznej akcji informacyjnej o szkodliwości spalania odpadów w piecach przydomowych, prowadzonej na terenie Poznania. Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju, które przygotowało ten projekt chce nie tylko przekonywać, że spalając odpady np. z tworzywa sztucznego w przydomowych kotłowniach trujemy siebie i swoich sąsiadów, ale również promować segregację odpadów, jako najlepszy sposób rozwiązywania problemu śmieci.

Konkurs plastyczny i warsztaty dla dzieci

W ramach projektu został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów poznańskich Szkół Podstawowych (klasy IV-VI) pod tytułem "Mój sposób na odpady". Zadaniem konkursowym jest stworzenie plakatu przedstawiającego pomysł na zagospodarowanie odpadów. Konkurs potrwa do 31 października 2012 roku. Prace zostaną wystawione w dniu 11 listopada 2012 podczas obchodów imienin ulicy Św. Marcina. Także tego dnia zwycięzcom konkursu zostaną wręczone nagrody.

Dodatkowo w Szkołach Podstawowych z rejonów Grunwaldu i Świerczewa członkowie stowarzyszenia przeprowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci, poświęcone problematyce właściwego postępowania z odpadami.

Spotkanie z mieszkańcami Poznania

Kolejnym elementem projektu jest organizacja na terenie Świerczewa spotkania informacyjnego z zainteresowanymi problemem spalania odpadów mieszkańcami i Strażą Miejską.

Za spalanie śmieci w piecu grożą nam kary

Należy pamiętać, że spalanie śmieci w piecach przydomowych, oprócz tego że jest szkodliwe dla naszego zdrowia i życia oraz środowiska, jest także karalne. Mówi o tym Art. 71 ustawy o odpadach:

 „Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Za to wykroczenie Straż Miejska zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r., nr 46, poz. 275 z późn. zm.) może na nas nałożyć kary grzywny w wysokości od 20 do 5.000 zł. lub kara aresztu od 5 do 30 dni.

Więcej informacji o projekcie, a także o problemie spalania odpadów znajdziemy na stronie internetowej: http://www.niespalajmy.pl

 

Zdjęcie:sxc.hu

Newsletter