Baner eko soft 2023 bdo

Poznań. Za śmieci 20 złotych od osoby?

Large wysypisko

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach od lipca 2013 r. za odbiór odpadów nie będziemy płacić prywatnym firmom tylko zostaniemy obciążeni gminnym podatkiem. Za te pieniądze to gmina będzie zobowiązana zająć się naszymi odpadami. W stolicy Wielkopolski ustalana jest wysokość podatku– obecnie mówi się o kwocie 20 zł od osoby miesięcznie.

Poznańscy urzędnicy muszą określić sposób, w jaki będzie naliczana należność za odbiór odpadów. Do wyboru możliwe są cztery opcje. Pierwsza to taka, że podatek będzie naliczany w zależności od zużytej wody w gospodarstwie domowym, druga - od powierzchni mieszkania, trzecia - od liczby domowników, i czwarta - od gospodarstwa. Wybrane kryterium będzie stosowanie nie tylko na terenie Poznania, ale także w dziewięciu okolicznych gminach.

Opłata naliczana od głowy?

Najbardziej prawdopodobne jest to, że urzędnicy za najlepsze rozwiązanie uznają naliczanie opłat w zależności od liczby mieszkańców. Ostateczna decyzja dotycząca kwoty i sposobu naliczania podatku należy do Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”. Jak mówi Andrzej Bielerzewski, członek zarządu związku na temat opłat miano rozmawiać w poniedziałek, ale ostatecznie rozmowy nie doszły do skutku. Na ten moment mówi się, że każdy mieszkaniec gminy należącej do związku, co miesiąc, będzie musiał płacić 20 zł za odbiór odpadów.

Śmieci będą nas kosztować więcej niż obecnie?

Obecnie czteroosobowa poznańska rodzina za wywóz śmieci firmom prywatnym płaci przeciętnie około 40 złotych miesięcznie. Jeżeli związek zadecyduje, że za osobę będzie trzeba płacić 20 zł, to będzie to znacząca, niekorzystna zmiana w budżecie każdej rodziny.

Czemu 20 złotych? Jak tłumaczy Tomasz Lewandowski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta, wynika to z prostych rachunków matematycznych. Związek Międzygminny przyjął budżet na 6 miesięcy 2013 roku, z którego wynika, że koszty związane z wywozem odpadów to 90 mln złotych. Po podzieleniu tej kwoty przez liczbę wszystkich mieszkańców Poznania i okolicznych gmin wychodzi średnio 20 złotych za osobę miesięcznie. Jednak mieszkańcy będą mogli liczyć na różne bonifikaty np. za segregowanie odpadów.

W grę wchodzi jeszcze zużycie wody

Zdaniem Lewandowskiego ze względu na mieszkających w Poznaniu studentów sprawiedliwiej byłoby rozliczać koszty wywozu śmieci na podstawie zużycia wody. W lokalach mieszka po kilka żaków, a zgłoszona do wywozu śmieci jest tylko jedna.

Ostateczna decyzja o sposobie naliczania i wysokości opłaty ma być podjęta możliwe, że jeszcze w tym roku.

 

Źródło: www.e-poznan.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter