Baner tomoo gastro odpady help

Nowa metoda odzysku metali z odpadów

Large metal

Radomska firma Ecoback o zajmie się opracowaniem innowacyjnej metody odzysku metali z odpadów elektronicznych, oraz technologii odzysku cyny ze starych komputerów i monitorów. Projekt zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Całkowita wartość projektu wynosi 4,3 mln zł. Lidia Krawczyk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych poinformowała, że przedsięwzięcie zostanie wsparte kwotą prawie 1,8 mln zł pochodzącą z funduszy unijnych – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego - „Budowa sieci współpracy nauka – gospodarka”.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczych w zakresie opracowania innowacyjnej metody efektywnego odzysku metali z odpadów elektronicznych oraz wdrożenie tej technologii w praktyce, poprzez budowę zakładu odzysku metali w Radomiu. W planach jest także opracowanie technologii, która pozwoli na skuteczny odzysk cyny ze starych komputerów i monitorów.

Projekt zakłada również praktyczne zastosowanie opracowanej metody poprzez wybudowanie zakładu i stworzenie linii produkcyjnej do odzysku metali nieżelaznych (miedź, cyna) oraz szlachetnych (pallad, srebro, złoto). Według szacunków firmy Ecoback z tony złomu elektronicznego będzie można uzyskać około 300 kg metali.

Współpraca z ośrodkami naukowymi

Badania oparte na założeniach dostarczonych przez firmę Ecoback będą prowadzić naukowcy z Politechniki Radomskiej. Spółka nawiąże również współpracę z Politechniką Lwowską.

Pierwszy tego typu zakład w Polsce

Wybudowany przez firmę Ecoback zakład w Radomiu będzie pierwszym w Polsce, który wdroży taką technologię odzysku metali. Ma do niego wjeżdżać zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, a opuszczać go będą czyste metale i surowce wtórne.

Spółka Ecoback funkcjonuje od roku. Aktualnie przygotowuje się do realizacji projektu. Pełną działalność ma rozpocząć w marcu przyszłego roku. Zatrudnienie w firmie znajdzie minimum 15 pracowników.

 

Źródło: mazowia.eu

Zdjęcie:sxc.hu

Newsletter