Baner kom bud

Gorzów, bilety za elektrośmieci

Large 257954 45330

W minioną sobotę odbyła się kolejna edycja programu „Zamień odpady na kulturalne wypady”. Zeszłoroczna akcja cieszyła się dużym powodzeniem. W tym roku ilość osób biorących udział była jeszcze większa, przed rozpoczęciem akcji ludzie ustawiali się w kolejkach. Rozdano razem ponad 1200 biletów do różnego rodzaju miejsc, między innymi na imprezy sportowe i kulturalne. Gorzowski Zakład Utylizacji Odpadów już od kliku lat wspiera akcje związane ze zbieraniem elektroodpadów wśród mieszkańców. Zajmując się odbiorem nie tylko z wyznaczonych w tym celu punktów zbiórki, ale też bezpośrednio z domów gorzowian. W tym roku ZUO zorganizowało akcje przy współpracy z Fundacją Ekorozwoju z Wrocławia, skupiając się głównie na zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Wycieczka do Zoo safari za drukarkę.

Cała akcja odbyła się w sobotę i rozpoczęła o 10, zorganizowana została wspólnie z firmą EWM. Odbiorem odpadów i ich pakowaniem na dostarczone przez firmę samochody zajmowało się dziesięciu wolontariuszy z gorzowskiego IV LO. Dostarczone elektroodpady były wymieniane na bilety dla uczestników w każdym wieku. Między innymi dla dzieci np. do Parku Dinozaurów, centrum zabawy, imprezy sportowe, Zoo safari, kina, na basen, na symulatory gry w golfa – wypowiadał się Paweł Sierpiński, koordynator akcji z Fundacji Ekorozwoju. Chcemy przez takie działanie przekazywać informacje, edukować i tłumaczyć, dlaczego tak ważne jest zbieranie i poprawny recykling odpadów – dodał.

Nowy sprzęt, nowe odpady

To, że wytwarzamy duże ilości eletroodpadów jest kwestia oczywistą, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktycznej ilości, jakie powstają. Statystycznie raz na osiemnaście miesięcy wymieniamy telefon komórkowy, raz na dwa lata kupujemy nowego laptopa a co pięć lat wymieniany jest sprzęt biurowy. Prawidłowo przetworzonych, powstałych z nich odpadów, zostaje tylko 15 procent, reszta nie jest poddawana żadnemu recyklingowi, a jedynie ”znika” w krajach trzeciego świata (m.in. Afryce).

Gdzie znikają stare laptopy?

Rocznie powstaje około 50 milionów ton tego typu odpadów, część z nich trafia na wysypiska, część poddawana jest spalaniu, ale w większości trafia do Afryki i Azji. Zużyty sprzęt składowany jest też w takich państwach jak: Pakistan, Ghana, Nigeria czy Chiny. Wszystko z uwagi na to, że proceder ten jest zakazany w Europie. Sposób, w jaki odzyskiwane są metale z tych odpadów pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej pozyskiwane są przez wypalanie, co powoduje powstanie dużej ilości toksycznych substancji, zatruwających przyrodę.

Opłacalny odzysk

W przypadku przeprowadzania prawidłowego odzysku, nie tylko chronione jest środowisko, ale znacząco wzrasta procent odzyskanych metali. Pozyskiwanie w ten sposób kruszcu zyskało nawet swoją nazwę "urban mining", czyli miejskie górnictwo. Prowadząc odzysk z tony zużytego sprzętu można uzyskać średnio o 40 – 50 razy więcej metali w porównaniu z eksploatacją takiej samej ilości rudy wybadywanej z kopalni.


Więcej o samej akcji oraz harmonogramie kolejnych można znaleźć na stronie: www.recykling.org.pl

 

Źródło: gorzow.gazeta.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter