Baner eko soft 2023 bdo

Elektroodpady w dobre ręce

Large rtv

Szereg przepisów w ochronie środowiska kładzie nacisk na kwestie utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Ustawy to nie tylko gąszcz przepisów, do których muszą dostosować się przedsiębiorcy. Jest to też szansa na wdrażanie oraz rozwijanie projektów, dzięki którym zwiększy się świadomość społeczeństwa. Nawet nowa ustawa o odpadach wdraża unijne pojęcie „społeczeństwa recyklingu”, czyli dążenia do unikania wytwarzania odpadów oraz jak najlepszego ich powtórnego wykorzystania. Jedną z wielu powstających inicjatyw środowiskowych jest projekt „Elektroodpady w dobre ręce - ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna nt. poprawnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE)". Przedsięwzięcie jest realizowane przy współpracy CECED Polska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Edukacja Ekologiczna". Ramy czasowe projektu obejmują okres od 09.2012 do początku 2014 r., z czego główne punkty kampanii mają być realizowane na początku bieżącego roku.

Kto przyjmie starą pralkę

Jednym z widocznych dla zwykłego obywatela etapów tego projektu było otwarcie strony www.elektrosmieciwsieci.pl Założeniem portalu jest zebranie w jednym miejscu danych na temat lokacji, w których będzie można odebrać ZSEE czyli: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Na chwilę obecną w serwisie można wyszukać 122 takie punkty, zlokalizowane są one wokół kilku większych miast Polski. Miejsca te nie są reprezentowane tylko i wyłącznie przez firmy zajmujące się profesjonalnie odbiorem odpadów elektrycznych i elektronicznych. Możliwe jest także dodanie własnej lokacji, dzięki czemu mieszkańcy zostaną poinformowani o okazji do oddania niepotrzebnego sprzętu.

Możliwość poszerzenia wiedzy

W ramach projektu będą też realizowane seminaria oraz konferencje. Wszystkie te spotkania mają być bezpłatne, wstępny termin konferencji ustalony jest na kwiecień. Głównymi jej tematami będą:

- zbiórka selektywna,

- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

- ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

W ramach seminariów organizowanych we wrześniu mają zostać omówione takie zagadnienia jak:

- postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym,

- postępowania z substancjami niebezpiecznymi.

 

Źródła: www.cecedpolska.pl, www.nfosigw.goc.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter