Baner eko soft 2023 bdo

Zmiana ustawy o odpadach weszła w życie

Large pojemnikinaodpady0

Zmiana Ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw została opublikowana 22 stycznia br. Dla wielu przedsiębiorców była to ostatnia chwila na ratunek przed wizją zamknięcia działalności. Jakie zmiany niesie ze sobą ostateczna wersja noweli i czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć?

23 stycznia 2016 r.

Zmiana ustawy uratowała dużą grupę przedsiębiorców zajmujących się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów, którzy z różnych przyczyn nie zdążyliby uzyskać nowych zezwoleń wydanych na podstawie Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. Przepisy przejściowe wyraźnie wskazywały, że przedsiębiorcy powinni uzyskać nowe zezwolenia dostosowane do nowej Ustawy o odpadach do 23 stycznia 2015 r. Nowelizacja ustawy przesuwa ten termin do 23 stycznia 2016 r. dając przedsiębiorcom dodatkowy rok na uzyskanie odpowiednich decyzji.

Z poziomu województwa

Głównym celem ustawy ma być przygotowanie przez zarządy województw planów inwestycyjnych, które będą stanowiły załącznik do wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Każdy plan inwestycyjny będzie trzeba uzgodnić z Ministrem Środowiska. Plany mają zawierać m. in. informację o projektowanych inwestycjach z zakresu gospodarki odpadami wraz z szacunkowymi kosztami i źródłami finansowania. Ma to ułatwić pozyskanie unijnych dotacji w kolejnej perspektywie finansowej. Zmiany mają ograniczyć przeszacowanie przez samorządy mocy przerobowych instalacji do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz skłonić do kierowania się ustaloną hierarchią postępowania. Ministerstwo obawia się, że wiele instalacji powstało zbyt pochopnie i będą miały problem z utrzymaniem się na rynku.

Z definicji

Problemów doszukano się także już na poziomie definiowania niektórych pojęć. W nowelizacji zmodyfikowano m. in. definicję regionalnej instalacji przetwarzania odpadów. Ustalono, iż ma być to zakład zdolny przetworzyć odpady z obszaru zamieszkanego przez 120 tys. mieszkańców wykorzystujący najnowsze dostępne technologie. Z definicji usunięto fragment mówiący, że regionalna instalacja powinna zapewnić termiczne przekształcenie odpadów. Nowelizacja dopuszcza także, aby tzw. jednostka sektora finansów publicznych mogła zarządzać gminnym składowiskiem odpadów w przypadku, kiedy wydano już zgodę na jego zamknięcie. Doprecyzowano, że od 1 lipca 2018 r. instalacjami zastępczymi będą wyłącznie inne regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Ponadto, ustalono że spalarnie odpadów komunalnych będzie można wskazać, jako ponadregionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych pochodzących z więcej niż jednego regionu gospodarki odpadami komunalnymi.

Zmiany WPGO

Uznano także, że obecnie wojewódzkie plany gospodarki odpadami nie są należycie aktualizowane. W związku z czym wprowadzono szereg przepisów, które pozwolą dostosowywać uchwały w sprawie wykonania WPGO do zmieniających się realiów. Poszerzono listę sytuacji, kiedy uchwały muszą zostać zmienione, sprecyzowano dokonywanie zmian uchwał na wniosek prowadzącego instalację. Do takiego wniosku obligatoryjnie będzie trzeba załączyć np: dokumenty potwierdzające zakończenie budowy instalacji regionalnej czy przeprowadzenie kontroli przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. W nowelizacji pojawił się także zapis, który głosi, że w przypadku gdy instalacja przeznaczona do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych nie została ujęta w WPGO, odpowiedni urząd odmówi wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenia na budowę, pozwolenia zintegrowanego lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów z tej instalacji. Przepis ten ma zablokować powstawanie, niepotrzebnych wg ustawodawcy, instalacji.

 

Źródło: dziennikustaw.gov.pl; portalsamorzadowy.pl

Zdjęcie: własne

Newsletter