Baner eko soft 2023 bdo

Zbyt rygorystyczna ustawa o odpadach?

Large obraz aktualnosc

W maju tego roku nasz portal wspólnie z kancelarią prawną SSW Pragmatic Solutions (Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy sp.k.) opublikował Raport przedstawiający sytuację w branży gospodarki odpadami na podstawie przesłanych ankiet. Link do Raportu:

https://odpady-help.pl/aktualnosci/sytuacja-branzy-odpadowej-raport-z-badania-opinii-przedsiebiorcow

Zwróciliśmy w nim uwagę na zbyt rygorystyczne i niedostosowane do realiów rynku przepisy, które zamiast zwalczać mafię śmieciową, dociążyły głównie firmy z branży gospodarki odpadami.  Sporo firm z branży już się zamknęło, a ponad 50% rozważa taką możliwość. Mamy nadzieję, że nasz raport przyczynił się do refleksji decydentów, ponieważ problem został zauważony przez Ministerstwo Klimatu. Wczoraj, tj. 27.07.2020 r. na łamach portalu Gazeta Prawna.pl opublikowano wywiad z wiceministrem klimatu, Jackiem Ozdobą, w którym wiceminister przyznaje:

„Dziś możemy już powiedzieć, że część z tych przepisów okazała się nazbyt rygorystyczna. Zamierzamy poluzować je, chociażby w kwestii obowiązkowego instalowania monitoringu wizyjnego.”

„Musimy zrobić restart systemu, wprowadzone ostatnio zmiany nie przyniosły zakładanego efektu”.

W dalszej części wywiadu Jacek Ozdoba przedstawia stanowisko resortu ws. restrykcyjnych przepisów, o których wspominaliśmy w naszym raporcie, odnosząc się do wymogów przeciwpożarowych.

Ponadto Ministerstwo Klimatu planuje zniesienie zakazu składowania odpadów kalorycznych na dwa lata, co w naszej opinii stanowi krok w dobrą stronę, dzięki któremu m.in.  powinna zmniejszyć się liczba nielegalnych składowisk odpadów oraz liczba pożarów. W planach jest także:

  • powrót do poprzednich okresów magazynowania odpadów, tzn. wydłużenie okresu magazynowania z 1 roku do 3 lat;
  • wprowadzenie do ustawy definicji odpadów niepalnych;
  • publikacja ustawy dot. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Wiceminister oświadczył w wywiadzie, że projekt ustawy pojawi się jeszcze w te wakacje.

Cieszymy się, że część zasygnalizowanych w Raporcie problemów spotkało się ze zrozumieniem Ministerstwa Klimatu. Słowa wiceministra napawają nadzieją na częściową poprawę sytuacji na rynku gospodarki odpadami. Liczymy, że planowana reforma odpadowa zostanie przeprowadzona tak, aby wzmocnić branżę gospodarki odpadami, a nie ją osłabić, tak jak miało to miejsce za czasów byłego wiceministra środowiska Sławomira Mazurka, pod którego przewodnictwem została wprowadzona w ekspresowym tempie, bez konsultacji ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1592 z późn. zm.), której bardzo rygorystyczne zapisy nie poprawiły sytuacji na rynku odpadowym, tylko spowodowały niepotrzebne dodatkowe obciążenia formalne i inwestycyjne dla firm z branży oraz przyczyniły się bezpośrednio do wzrostu cen zagospodarowania odpadów.

 

Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/1486984,jacek-ozdoba-o-gospodarce-odpadami.html

Zdjęcie: pixabay.com

 

Newsletter