Baner kom bud

UOKiK - pierwsza kara za praktyki monopolistyczne RIPOK

Large adobestock 190275881

Zmiany w przepisach często prowadzą do powstania różnych niejasności w ich interpretacji, może to zostać wykorzystane przez nieuczciwych przedsiębiorców na ich korzyść. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przeniosła obowiązek gospodarki odpadami na gminy. Obowiązkiem ich jest wyznaczenie w drodze przetargu właściwego podmiotu odpowiedzialnego za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Sytuacja ta doprowadzi do zastąpienia dotychczasowej wolnej konkurencji monopolem. Efektem takiego stanu rzeczy mogą być nadużycia i wykorzystywanie swojej pozycji przez nowych przedsiębiorców wyznaczonych przez gminy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył właśnie pierwsze postępowanie w sprawie spółki Chemeko-System z Wrocławia.

Szybki zarobek kusi

Sprawa rozpoczęła się w kwietniu tego roku, w związku z licznymi skargami, jakie wpłynęły od między innymi: przedsiębiorców, mieszkańców, spółdzielni mieszkaniowych, organizacji konsumentów, a nawet władz samorządowych. W toku postępowania wyszło na jaw, że spółka wykorzystując swoją pozycję na rynku, postanowiła znacznie podnieść ceny za swoje usługi, czyli składowanie i przetwarzanie niesortowanych odpadów komunalnych. Wysokość podwyżki przekroczyła 100 procent oferowanej do tej pory ceny. Zgodnie z prawem antymonopolowym, zabronione jest podnoszenie cen przez przedsiębiorców posiadających monopol na danym rynku, do takich stawek, które w przypadku normalnej konkurencji byłyby nieakceptowalne przez klientów.

Wysokie kary

UOKiK w trakcie postępowania analizował ceny innych działających na terenie kraju regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Wysokość stawek ustalonych przez spółkę Chemeko-System była najwyższa spośród wszystkich ofertowanych średnio o ponad 40 procent. W związku z tym na spółkę została nałożona kara finansowa w kwocie prawie 400 tysięcy złotych. Nie jest to jednak decyzja ostateczna, jednak posiada ona natychmiastową wykonalność. W związku z czym spółka musi od razu zaprzestać stosowania karalnych praktyk.

Więcej spraw dla UOKiK

Nie jest to jedyna sprawa UOKiK, jaką prowadzi w związku ze zmianą w systemie gospodarowania odpadami. Inne sprawy dotyczą między innymi gmin w Krakowie czy Sopocie. Są to jednak postępowania wyjaśniające. Urząd ponadto postanowił bliżej się przyjrzeć 27 innym przypadkom naruszania przepisów w związku ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w początkowych etapach prac nad ustawą (na etapie konsultacji międzyresortowych) był krytycznie do niej nastawiony, Zastąpienie efektywnej konkurencji monopolem, w praktyce oznaczać będzie wzrost opłat za odbiór i wywóz śmieci – wypowiadała się Prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

 

 

Źródło: prawo.rp.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter