Baner kom bud

Pokłady solne składowiskiem odpadów jądrowych?

Large nuclear

W ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, w dniach 29-30 listopada 2011 r. w Warszawie, odbyło się trzecie Walne Zgromadzenie Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej (SNEPT). Pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej - Hanna Trojanowska – zapowiedziała, że wstępny projekt krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym będzie gotowy w I kwartale 2012 r. Rozważane jest wykorzystanie wysadów solnych do składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z energetyki jądrowej.

Wiceminister Trojanowska podkreśliła, że energetyka jądrowa to nie tylko zbudowanie siłowni, lecz także stworzenie nowego sektora gospodarki, opartego na wysoce zaawansowanych technologiach i wykształceniu kadry o najwyższych kwalifikacjach.

Przypomniała, że według zaktualizowanej w lipcu 2011 roku „Prognozy zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 r.” popyt na finalną energię elektryczną wzrośnie aż o prawie 40 proc. Konieczne będzie zatem zwiększenie jej produkcji w oparciu o nowe źródła wytwórcze, w tym elektrownie jądrowe.

Już teraz trzeba myśleć o przyszłości

Zdaniem wiceminister planując rozwój energetyki jądrowej już dziś powinniśmy myśleć o kwestiach związanych z gospodarką odpadami promieniotwórczymi.

Dodała, że powołany przez Ministra Gospodarki międzyresortowy zespół prowadzi prace nad opracowaniem Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Dokument ma określać cele i metody gospodarki odpadami w perspektywie kilkudziesięciu lat, oraz wybór cyklu paliwowego dla polskiej energetyki jądrowej.  Ogłoszenie wstępnego projektu ma nastąpić w I kwartale 2012 r.

Składowiska odpadów jądrowych w Polsce

Jak ujawniła Tomaszewska bierze się pod uwagę możliwość lokalizacji i budowy składowisk głębokich w wysadach solnych w ramach projektu Salt Club. Według wstępnych badań na terenie Polski istnieją miejsca, gdzie będą mogły powstać tego typu składowiska.

SNETP (Sustainable Nuclear Energy Technology Platform) to Platforma Technologiczna założona przez przedsiębiorstwa, instytucje naukowe i organizacje wsparcia technicznego obsługujące administrację i organy regulacyjne w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Do zadań uczestników Platformy należy: pomoc w określeniu priorytetów badań w zakresie rozszczepienia atomu oraz otwarta wymiana informacji prowadząca do utworzenia Europejskiego Obszaru Badań w zakresie energii jądrowej.

 

Źródło: www.mg.gov.pl

Zdjęcie: sxc.hu

Newsletter