Baner eko soft 2023 bdo

Otwarto zakład zagospodarownia odpadami w Trzebani

Large 063

29 lipca br. otwarto nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani w gm. Osieczna w Wielkopolsce. Trafiać będą tutaj odpady z 18 gmin regionu. To pierwsza i jedyna jak dotąd taka inwestycja w Polsce, która działa w oparciu o technologię beztlenowej fermentacji.

Inwestycja, która została zapoczątkowana przez miasto Leszno oraz Miejski Zakład Oczyszczania w 2005 roku kosztowała 25 mln euro, z czego dofinansowane z europejskiego Funduszu Spójności wynosiło 18,6 mln euro. Do obiektu zlokalizowanego w Trzebani będą trafiać odpady z Leszna oraz 18 okolicznych gmin.

Procesy technologiczne

Do zakładu najwięcej trafia odpadów w formie zmieszanej, których większość stanowią odpadki z gospodarstw domowych. W głównej hali zakładu następuje sortowanie i wydzielenie różnych frakcji, które po tym procesie trafiają do wysokiej na 25 metrów cylindrycznej kolumny fermentacyjnej o pojemności 1900 m3. W niej kolonie specjalnych bakterii przekształcają biofrakcję w nieszkodliwą masę, która może być bezpiecznie składowana w nowej kwaterze składowiska odpadów. W efekcie beztlenowej fermentacji w wieży powstaje także biogaz – paliwo zawierające metan, które następnie kierowane jest do energetycznej części zakładu, gdzie nastepuje jego spalanie w silnikach napędzających generatory, które produkują prąd. W wyniku czego powstałe ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania zakładu. Po fermentacji nieszkodliwa pulpa przefermentowanych odapdów  trafia na składowisko.

Obecnie najistotniejszym zadaniem jest ciągłe doskonalenie systemu zbiórki i segregacji odpadów. Wskutek czego można odzyskiwać wiele surowców i poddawać je recyklingowi. W celu ograniczenia kosztów funkcjonowania zakładu, wybudowano dwie stacje przeładunkowe w Rawiczu i w Goli pod Gostyniem, w których odpady są prasowane i skondensowanej formie dostarczane do Trzebani.

Samorządy realizujące projekt

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani będzie przetwarzał rocznie ok. 70 tys. ton odpadów, a pracę w nim znajdzie 70 osób. Uruchomienie przedsięwzięcia obsługujacego 250 tys. mieszkańców Leszna i okolicznych gmin pozwoliło na likwidację i poddanie rekultywacji dotychczasowych 13 składowisk odpadów.

Inwestycja został wybudowana przez konsorcjum firm Hydrobudowa S.A. i Hydrobudowa Polska S.A. oraz PBG S.A. Samorządy realizujące projekt: Leszno, Rawicz, Gostyń, Poniec, Rydzyna, Włoszakowice, Wijewo, Święciechowa, Lipno, Osieczna, Krzemieniewo, Miejska Górka, Bojanowo, Śmigiel, Krzywiń, Krobia, Pępowo, Pogorzela.

 

Źródło : www. gostyń.pl,

zdjęcie - sxc.hu

Newsletter