Baner eko soft 2023 bdo

Nowe wzory KEO i KPO

Large 1

W ciągu najbliższych kilku dni opublikowane zostanie nowe Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów, określające nowe wzory KEO oraz KPO, które będą obowiązywać już od 1 stycznia 2015 r…

Nowa ewidencja

Nowe rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz.U. 2010 nr 249 poz. 1673). Zgodnie z art. 236 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., obecne rozporządzenie straci ważność z dniem 31 grudnia 2014 r. Znowelizowane rozporządzenie, podobnie jak dotychczasowe, określać będzie wzory:

- karty przekazania odpadów (KPO),

- karty ewidencji odpadów (KEO),

- karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

- karty ewidencji komunalnych osadów ściekowych,

- karty ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Nowością jest karta ewidencji odpadów niebezpiecznych, która przeznaczona jest dla sprzedawców odpadów oraz pośredników w obrocie odpadami, nie będącymi posiadaczami odpadów.

Zmiany w karcie ewidencji odpadu (KEO)

Nowe wzory KEO rozbudowano o kilka dodatkowych rubryk, których wypełnienie jest konieczne z uwagi na zmiany wniesione przez Ustawę o odpadach z 2012 r. Dodano m. in. rubryki: NIP, REGON, czy Nr rejestrowy, w której należy będzie wpisać indywidualny numer rejestrowy nadany przez urząd marszałkowski. Tzw. ‘rejestry marszałkowskie’ na chwilę obecną jeszcze nie funkcjonują. Zgodnie z art. 54, ust. 1 Ustawy o odpadach powinny one powstać do 2016 r. Dodano także nową kolumnę „Wydobywanie ze składowiska” w części dotyczącej wytwarzania odpadów, połączono kolumny dotyczące metod odzysku i unieszkodliwiania (R, D) oraz dodano kolumnę „Recykling”. Dodatkowo pojawiła się kolumna oznaczona jako „Wtn/Ppu”, gdzie Wtn oznacza odpady wykorzystane go wypełniania terenów niekorzystanie przekształconych, natomiast Ppu – przygotowanie do ponownego użycia.  

Przekazanie odpadów osobom fizycznym

Ponieważ osoby fizyczne nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, zwykle nie chcą aby firmy wystawiały im KPO przy przekazaniu lub przyjęciu odpadów. Niemniej jednak firmy muszą zamieścić odpowiedni zapis na własnych kartach ewidencji odpadu. W objaśnieniach do KEO dodano informację, jak poradzić sobie w takiej sytuacji. W przypadku nie wystawiania KPO w rubryce „Nr karty przekazania odpadu” należy wpisać odpowiednio:

- „Przekazane os. fiz.” – jeżeli odpady odebrała osoba fizyczna lub przyjęliśmy odpady od takiej osoby,

- „Z” – jeżeli odpady odebrał lub przekazał inny podmiot zwolniony z prowadzenia ewidencji odpadów,

- „Wywóz poza RP” – jeżeli odpady wywieziono poza granice kraju. 

Nowe karty przekazania odpadów

Również w KPO wprowadzono zmiany. Dodano rubrykę NIP oraz Nr rejestrowy dla każdego z posiadaczy odpadów. Co ważne, usunięto rubrykę „Wnioskuję o wydanie dokumentu DPO/DPR”, więc aby uzyskać takie dokumenty będzie trzeba zwrócić się do odbiorcy z odrębnym wnioskiem. Wprowadzono natomiast rubrykę „Wnioskuję o wydanie DPUOM/DPUOW”, którą zaznaczamy, jeżeli przekazujemy zakaźne odpady medyczne / weterynaryjne bezpośrednio do spalarni odpadów. Jeżeli odpady przekazujemy do podmiotu zbierającego, a on dopiero przekazuje odpady do spalarni, musimy (jako wytwórcy) wystąpić z odrębnym wnioskiem o wydanie powyższych dokumentów bezpośrednio do spalarni odpadów. Dodano także pole: „Numer certyfikatu i numery pojemników”. Należy je uzupełnić w przypadku przekazywania do czasowego składowania odpadów rtęci metalicznej. Ważne jest także dodanie rubryk Adres dla podmiotów przekazujących oraz przyjmujących odpady. W rubryce należy umieścić adres miejsca prowadzenia działalności (czyli np. adres oddziału, w którym realnie powstają lub są przyjmowane odpady).

Transportujący posiadaczem odpadów?

Nazwę rubryki „Transportujący odpady” zmieniono w nowym wzorze KPO na „Posiadacz odpadów transportujący odpad”. Dotychczas nie uznawało się transportującego za posiadacza odpadów. Zmiana ma na celu doprecyzowanie, że rubryka ta ma być wypełniania każdorazowo. Nie może ona pozostać pusta nawet w przypadkach, gdy wytwórca jest też transportującym lub odbiorca jest też transportującym.

Pozostałe zmiany

Nie tylko zasady ewidencji odpadów zmienią się od stycznia przyszłego roku. Na publikację czekają już trzy inne rozporządzenia Ministra Środowiska:

- w sprawie katalogu odpadów, 

- w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, 

- w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR.

 

Źródło i zdjęcie: własne

Newsletter