Baner eko soft 2023 bdo

Gospodarka odpadami na przełomie 2014 / 2015

Large odpadynadmorzem0

Mijający rok obfitował w dyskusje i zmiany w zakresie gospodarowania odpadami. Rewolucja dotyczyła głównie odpadów komunalnych, ale nie ominęła też innych grup odpadów takich jak odpady medyczne i weterynaryjne, opakowaniowe czy zużyte baterie i akumulatory. Część zmian można zaliczyć do sukcesów, co do pozostałych…opinie są podzielone.

Ustawa o odpadach

W nadchodzącym 2015 roku zakończy się dwuletni okres przejściowy wyznaczony w Ustawie o odpadach z 2012 r. W związku z tym Ministerstwo Środowiska zobowiązane jest do opracowania nowych oraz nowelizacji wielu obowiązujących już rozporządzeń. Do najważniejszych z nich należą zmiany w KEO i KPO, katalogu odpadów, zwolnieniach z ewidencji czy przekazaniu odpadów osobom fizycznym.  W Senacie nadal rozpatrywana jest nowelizacja Ustawy o odpadach. Wiele firm czeka z nadzieją,  że wydłużony zostanie termin uzyskania nowych zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów z 2 do 3 lat. W przeciwnym razie z dniem 23 stycznia 2015 r. wygasną tzw. „stare zezwolenia” wydane na podstawie poprzedniej Ustawy o odpadach i wielu przedsiębiorców straci możliwość działania.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku <POD> 

Najwięcej kontrowersji w 2014 r. wzbudzała nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Ostatecznie, 18 grudnia Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja pozwala gminom m. in. objąć systemem odbioru odpadów komunalnych tylko wybrane nieruchomości niezamieszkałe (np. szpitale, restauracje, hotele) czy zawierać z przedsiębiorcą, wybranym w drodze przetargu, umowę tylko na odbieranie odpadów komunalnych lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych jednocześnie. Zmieni się też sposób naliczania opłat dla osób zmieniających miejsce zamieszkania, dla właścicieli hoteli czy domków letniskowych. Nowością będzie także ustalenie maksymalnych stawek opłat uzależnionych od tzw. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego. Rewolucja czeka też firmy odbierające odpady komunalne i PSZOKi – zmieni się ich system sprawozdawczości.  

Ustawa opakowaniowa

Również przepisy Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. poz. 888) powodowały w 2014 r. spore zamieszanie. Z wyjaśnieniami pospieszyło Ministerstwo Środowiska wydając aż 22 interpretacje do ustawy. Choć wiele spraw już usystematyzowano (m. in. sposób postępowania z opakowaniami po środkach niebezpiecznych, kwestię kampanii edukacyjnych,  sposoby realizacji ustawowych obowiązków odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych itp.), to w 2015 r. będą czekać przedsiębiorców nowe wyzwania związane m. in. z wejściem w życie nowych wzorów DPO/DPR dla odpadów opakowaniowych i odpadów poużytkowych oraz z koniecznością wdrożenia już obowiązujących wzorów EDPO/EDPR. 

Ustawa o bateriach i akumulatorów

19 września 2014 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy dotyczyła głównie przedsiębiorców wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory. Ci, który wprowadzają niewielkie ilości baterii i akumulatorów, będą zwolnieni z części obowiązków, m. in. osiągania wymaganych poziomów zbierania zużytych baterii i akumulatorów, uiszczania opłaty produktowej, organizowania i finansowania przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych urządzeń, zawierania umów ze zbierającymi zużyte baterie i akumulatory oraz z prowadzącymi zakład ich przetwarzania, jak również składania wykazu zakładów przetwarzania tego rodzaju odpadów. Zwolnienia dotyczą przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu do 1 kg baterii i akumulatorów przenośnych, a w przypadku wprowadzających baterie i akumulatory samochodowe lub baterie i akumulatory przemysłowe - tych, którzy wprowadzają do obrotu maksymalnie 100 kg rocznie. Większość zapisów ustawy z 19 września wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

Ustawa o ZSEiE

Prace nad nowelizacją tej ustawy rozpoczęto już 2013 r., jednak to w 2014 r. dokonano kluczowych ustaleń. Obecnie projekt znajduje się w opracowaniu Komitetu ds. Europejskich, co oznacza, że proces legislacyjny powoli dobiega końca. Najważniejszą zmianą jest ustalenie, że tylko do końca 2018 r. utrzymany zostanie obecnie obowiązujący wykaz sprzętu elektronicznego i elektronicznego, określony w dotychczasowej ustawie. Od stycznia 2019 r. obowiązywać będzie wykaz otwarty, zgodnie z którym za sprzęt elektryczny i elektroniczny uważać się będzie urządzenia spełniające definicję w rozumieniu ustawy. Projekt zakłada także wprowadzenie pojęcia autoryzowanego przedstawiciela, który będzie odpowiedzialny za wypełnienie obowiązków wprowadzającego sprzęt elektryczny i elektroniczny w Polsce. Zmianie mają ulec także podstawowe definicje tj.: wprowadzającego , zakładu przetwarzania, zbierającego zużyty sprzęt.

Ustawa o demontażu pojazdów

Nie ustają także dyskusje na tematy związane z recyklingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podczas prac nad tą ustawą pojawiały się często skrajne pomysły. Najnowszą zmiana jest plan zniesienia opłaty recyklingowej dla kierowców oraz zniesienia premii za złomowanie pojazdów w legalnej stacji demontażu. Demontaż pojazdów w Polsce to trudny temat – wiąże się z nim konieczność ograniczenia tzw. szarej strefy, czyli nielegalnego demontażu. Niestety przedłużające się prace nad ustawą nie wróżą nic dobrego. Pośród innych proponowanych zmian znajdują się: modyfikacja definicji wprowadzającego pojazdy, zmiany w organizacji sieci demontażu pojazdów czy zmiana sposobu naliczania opłaty za brak sieci recyklingu.

 

Źródło i zdjęcie: własne

Newsletter