Top szkolenie odpady

Torebki foliowe - projekt nowej ustawy

Założony przez Gość 13 wrzesień 2017 o 11:24
Pewnie wszyscy slyszeli o zmianach dotyczacych torebek plastikowych. Wg projektu ma zaczac obowiazywac oplata recyklingowa za torebki do 15 do 50 mikronów. Czy ktoś się orientuje jezeli przy kasie do pakowania produktów bedą torbeki 14 mikronów - czy obowiazek pobierania oplaty wtedy dotyczy ? wg ponizszego art. torebki pozniej 15 mikronów slużą tylko do pakowania

15a) torbach na zakupy z tworzywa sztucznego – rozumie się przez to torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z
tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
a) lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
b) bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które sąwymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności;


w związku z powyższym będzie zakaz sprzedaży torebek do pakowania zakupów poniżej 15 mikronów?

Gość13 wrzesień 2017 o 14:23

W projekcie nie ma zakazu. Zgodnie z art.40a ust.2 projektu bardzo lekkie torby będą zwolnione z opłaty recyklingowej pod warunkiem, że będą wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, jeżeli takie działanie zapobiega marnowaniu żywności (czyli tzw. zrywki na owoce/warzywa, pakowanie mięsa/ryb na wagę).

 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość13 wrzesień 2017 o 15:27

ale czy przy kasie moze byc torebka  o grubosci 14 mikronów do pakowania zakupów ? 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość21 wrzesień 2017 o 09:33

a jak w ogóle to sprawdzić ile ma mikronów? doprecyzować u dostawcy?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość21 wrzesień 2017 o 09:55

zaczynam trochę panikować w tym temacie :)


mam  dużo toreb foliowy 14 mikronów- przedstawieciele ktorzy sprzedali mi te torbeki twierdza, ze moge je dalej sprzedawac tylko ze nie dotyczy ich opłata recyklingowa. Czy ktoś jest w stanie mi tu pomóc? Czy inspekcja przyczepi się, ze przy kasie sprzedawane są 14 mikronów? wg powyzszych zapisów 14 mikronów moze sluzyc do pakowanioa zywnosci luzem (nieopakowanej)a  do zakupó torby ponizej 50 mikronów... ale nie jest napisane ze od15 do 50 ..,. wiec 14 to tez ponizej 50 ...

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość21 wrzesień 2017 o 15:32

Do Gość:
Dostawca powinien wiedzieć co sprzedaje i posiadać taką informację, jeśli nie- niech zasięgnie informacji u producenta. Jeśli chcesz samodzielnie bawić się w pomiary musisz posiadać np. grubościomierz do tworzyw sztucznych ;)

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość03 listopad 2017 o 09:54

WItam,

czy  nowe przepisy dotyczą torebek o grubości  50 mikronów ?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość06 listopad 2017 o 09:22

Gość napisał:

WItam,

czy nowe przepisy dotyczą torebek o grubości 50 mikronów ?


Definicja z ustawy mówi o torebkach grubości poniżej 50 mikrometrów (nie pojawia się tu zwrot "mniejszej lub równej"):
(...) torby na zakupy z tworzywa sztucznego – rozumie się przez to torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
a) lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów.....


F3odpowiedz
F4cytuj

Gość28 listopad 2017 o 09:16



Rownież mam pytanie dotyczace  zapisu, że opłata recyklingowa nie będzie pobierana więcej niż raz za tę samą
torebkę (np. po raz pierwszy między producentem a jednostką handlową, i po raz
drugi między jednostką handlową a klientem)?

To oznacza, że sklep może nie pobierać tej opłaty jeżeli producent od sklepu pobierze taka opłate? i kto wtedy bedzie skladal sprawozdanie sklep czy producent.. nie rozumiem.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość28 listopad 2017 o 10:51

Gość napisał:



Rownież mam pytanie dotyczace zapisu, że opłata recyklingowa nie będzie pobierana więcej niż raz za tę samą
torebkę (np. po raz pierwszy między producentem a jednostką handlową, i po raz
drugi między jednostką handlową a klientem)?

To oznacza, że sklep może nie pobierać tej opłaty jeżeli producent od sklepu pobierze taka opłate? i kto wtedy bedzie skladal sprawozdanie sklep czy producent.. nie rozumiem.

Tak- opłata recyklingowa będzie pobierana raz, ale ponoszenie kosztów za zakup torby u producenta nie stanowi opłaty recyklingowej. Opłatę recyklingową ponosi konsument nabywając torbę (o określonej grubości) w jednostce handlowej (Art. 40 ustawy: Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane
lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce,
jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego)
. Pobrana opłata recyklingowa stanowi dochód budżetu państwa i jest wnoszona do dnia 15 marca roku
następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana. 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość30 listopad 2017 o 11:03

Czy orientuje się ktoś z Was jak to powinno być ujęte na paragonie fiskalnym/fakturze?
Nie powinien to być towar, bo nie odprowadza się od tego podatku.
Nawet użycie stawki NP nie wchodzi w grę, bo wtedy opłata za reklamówkę wchodziłaby w obrót a obrotem nie jest...
W uwagach? Ale wtedy nie będzie w podsumowaniu "do zapłaty"
Jakoś to trzeba klientowi "wybić" na dokumencie fiskalnym...

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.