Top zakopane wrzesie  2018 banner

Torebki foliowe - projekt nowej ustawy

Założony przez Gość 13 wrzesień 2017 o 11:24
Pewnie wszyscy slyszeli o zmianach dotyczacych torebek plastikowych. Wg projektu ma zaczac obowiazywac oplata recyklingowa za torebki do 15 do 50 mikronów. Czy ktoś się orientuje jezeli przy kasie do pakowania produktów bedą torbeki 14 mikronów - czy obowiazek pobierania oplaty wtedy dotyczy ? wg ponizszego art. torebki pozniej 15 mikronów slużą tylko do pakowania

15a) torbach na zakupy z tworzywa sztucznego – rozumie się przez to torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z
tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
a) lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
b) bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które sąwymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności;


w związku z powyższym będzie zakaz sprzedaży torebek do pakowania zakupów poniżej 15 mikronów?

Gość05 styczeń 2018 o 14:41

Gość napisał:

Do Gość:Dziękuję bardzo za odpowiedź. Też tak rozumiem ten przepis, ale.... co w przypadku kiedy kupujący nabywa od nas towar różnego rodzaju w tym również kilka opakowań takich toreb, przykładowo 3 paczki po 200 sztuk , następnie płaci za towar i po zapłaceniu lub tez w trakcie wystawiania rachunku rozrywa on jedno z opakowan wyciaga sobie jedną reklamowkę po czym pakuje w nią resztę zakupionego towaru? Druga sytuacja dotyczy foliowek na sztuki przyjdzie klient i powie ze chciałby 5 sztuk reklamówek (na sztuki , nie paczki) i powie ze poza tym on nic nie chce, w tym momencie reklamowki nie słuzą do zapakowania towaru a same w sobie są towarem, jak rozumieć przepisy ? Pozdrawiam.


Moim zdaniem obie sytuacje nie podlegają opłacie
recyklingowej. Obie dotyczą sprzedaży towaru, gdzie akurat w tym przypadku
towarem są torby foliowe. Sprzedającego towar będący reklamówką, nie obowiązuje
pobieranie opłaty recyklingowej, jeśli klient nie chce tej kupionej reklamówki
dodatkowo zapakować. Nowe prawo mówi o pobraniu opłaty za torby na zakupy z
tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania
produktów oferowanych w tej jednostce
. Jeśli nadal istnieją
wątpliwości można zadzwonić do Inspekcji Handlowej, która sprawuje nadzór nad
przestrzeganiem ww. przepisów.


F3odpowiedz
F4cytuj

Gość08 styczeń 2018 o 08:39

Na stronie ministerstwa środowiska pojawiły się wyjaśnienia do najczęściej zadawanych pytań dotyczących opłaty recyklingowej:  https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/oplata-recyklingowa-za-torby-foliowe-pytania-i-odp...

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość10 styczeń 2018 o 12:29

Do Gość:
Dzwoniłam. Inspekcje na chwilę obecną nic nie wiedzą. Wg informacji, którą od nich uzyskałam to nawet gwoździe można pakować to torebek bezpłatnie co jest nieprawdą.

Drugi przykład: cukierki pakowane na luz... posiadaja wlasne opakowanie. czy tutaj nalezy pobrac oplate ? wg PIH nie... ale z  odpowiedzi MŚ wynika, że chyba tak ?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość07 luty 2018 o 12:45

odpowiedz do zapytania w sprawie zywności dla zwierząt

"

Czy sprzedając karmę dla zwierząt sprzedawaną luzem, która jest pakowana w bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów) muszę pobierać opłatę recyklingowa?

Tak. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2017 r. poz. 149, z późn. zm.) w definicji "żywności" odwołuje się do art. 2 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem definicja "żywności" (środek spożywczy) nie obejmuje m.in. pasz, którą zgodnie z definicją są substancje lub produkty, w tym dodatki, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do karmienia zwierząt. W związku z powyższym torby, w których sprzedawana jest karma i przysmaki dla zwierząt, nie spełniają definicji bardzo lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego, w związku z czym podlegają opłacie recyklingowej.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość07 luty 2018 o 13:30

Gość napisał:

Do Gość:Dziękuję bardzo za odpowiedź. Też tak rozumiem ten przepis, ale.... co w przypadku kiedy kupujący nabywa od nas towar różnego rodzaju w tym również kilka opakowań takich toreb, przykładowo 3 paczki po 200 sztuk , następnie płaci za towar i po zapłaceniu lub tez w trakcie wystawiania rachunku rozrywa on jedno z opakowan wyciaga sobie jedną reklamowkę po czym pakuje w nią resztę zakupionego towaru? Druga sytuacja dotyczy foliowek na sztuki przyjdzie klient i powie ze chciałby 5 sztuk reklamówek (na sztuki , nie paczki) i powie ze poza tym on nic nie chce, w tym momencie reklamowki nie słuzą do zapakowania towaru a same w sobie są towarem, jak rozumieć przepisy ? Pozdrawiam.

Witam
dzwoniłam przed chwilą do Inspekcji Handlowej, ponieważ ta sprawa w tym przypadku tyczy się tez mnie,
Reklamówki w paczce są towarem handlowym, mam obowiązek przyjąć opłatę recyklingową tylko wtedy jeśli taki towar spakuję w reklamówkę do 50MY., to samo się tyczy kilku sztuk reklamówek, czy kilku sztuk woreczków strunowych,
F3odpowiedz
F4cytuj

Gość15 luty 2018 o 13:52

Do Gość:
Ale gdzie tu aspekt "względów higienicznych"....żywność jest po słowie "lub". Ani w ustawie ani w uzasadnieniu nie ma definicji tych "względów higienicznych", więc pytanie czym one są?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość02 kwiecień 2018 o 13:55

Nie ma zakazu lub nakazu sprzedawania reklamówek , w tym woreczków foliowych , WORECZKI  torebki itp.

ZGODNIE Z INTERPRETACJĄ 
są traktowane tak samo jak reklamówki , te te na rolce oraz reklamówki, torby foliowe typu DKT jak i z uszami .

Wszystko zależy do czego są używane i jaką maja gramaturę . ŻADNYM OPŁATĄ (...)

 

Ze względu na złamanie regulaminu forum serwisu odpady-help.pl wątek został zamknięty.

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość02 kwiecień 2018 o 13:57

Do Gość: Tak , czy reklamówka czy mały woreczek , jeli nie jest wielorazowy powyżej 50 mikron 

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.