Baner eko soft 2023 bdo

Ruszyły aktualizacje planów gospodarki odpadami

Large img 4565 pol

Urzędy marszałkowskie wszystkich województw muszą zaktualizować plany gospodarki odpadami oraz przygotować tzw. plany inwestycyjne do 30 czerwca 2016 r. W większości województw prace w tym zakresie już ruszyły. Co zmienią te dokumenty i jak wpłyną na branżę odpadową…?

Po co plany gospodarki odpadami?

Obowiązek opracowania planów gospodarki odpadami (PGO) nakłada Ustawa o odpadach. Takie plany przygotowywane są na poziomie krajowym i wojewódzkim. Mają one ułatwić osiągnięcie celów założonych w polityce ochrony środowiska. Wskazują ilości odpadów powstających na danym terenie oraz prognozy ilości i struktury wytwarzanych odpadów. PGO stanowią uszczegółowienie obowiązującego prawa. W dokumentach tych wskazuje się tzw. RIPOK-i, czyli regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych, instalacje zastępcze oraz instalacje ponadregionalne np.: spalanie odpadów komunalnych. Plany gospodarki odpadami muszą być aktualizowane nie rzadziej niż co 6 lat. 

Plany inwestycyjne

Nowością są plany inwestycyjne, które muszą zostać przygotowane jako podstawa do PGO. Plany te mają określić, czy na danym terenie potrzebna jest dodatkowa infrastruktura do zagospodarowania odpadów komunalnych, w tym odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Powinny one zawierać informacje o planowanych inwestycjach, szacunkowe koszty ich realizacji, źródła finansowania i terminy realizacji. Plany inwestycyjne będą stanowić załącznik do PGO. Dlaczego są one takie ważne? Odpowiedź jest prosta, jeżeli inwestycja dotycząca odpadów komunalnych, w tym odpadów budowlanych i rozbiórkowych nie zostanie ujęta w planie inwestycyjnym nie będzie można sfinansować jej realizacji ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wyklucza to możliwość uzyskania dofinansowania.   

Stan prac

Opracowanie aktualizacji Krajowego Planu Gospodarki Odpadami przeszło do etapu konsultacji społecznych. W pierwszej fazie przeprowadzono konsultacje z przedstawicielami urzędów marszałkowskich oraz wybranymi przedstawicielami branży gospodarki odpadami. Do 9 sierpnia 2015 r. swoje uwagi może zgłosić każdy, kto wyrazi taką chęć. Na poziomie wojewódzkim stopień zaawansowania prac jest bardzo zróżnicowany. Część województw zakończyła już zbieranie informacji w postaci ankiet, inne jeszcze ankietyzacji nie rozpoczęły. Osoby zainteresowane lub zajmujące się szeroko pojętym zagospodarowaniem odpadów komunalnych (w tym sortownie, recyklerzy itp.) powinni monitorować postępy prac urzędów w poszczególnych województwach. 

Czego można się spodziewać?

Pewnym jest, że urzędy marszałkowskie będą przykładać większą uwagę do realności zapisów PGO. W dotychczas obowiązujących dokumentach często pojawiały się instalacje o mocno przeszacowanych mocach przerobowych lub też wiele instalacji zastępczych RIPOK dla jednego regionu, przez co strumień zmieszanych odpadów komunalnych ulegał znacznemu rozdrobnieniu. W części województw mówi się o zmianie granic regionów lub zmianie ilości regionów. Jest to szczególnie ważne dla prowadzących instalacje regionalne ponieważ może to wpłynąć znacząco na ich dalszy rozwój. 

Zakres PGO i planów inwestycyjnych

Szczegółowy zakres informacji, jakie będą zamieszczone w planie inwestycyjnych i PGO można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego (Dz.U. 2015 poz. 1016). Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią pod adresem:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001016

 

Źródło: mos.gov.pl 

Zdjęcie: umww.pl

Newsletter