Baner eko soft 2023 bdo

Czarne chmury nad rozporządzeniem w sprawie MBP

Large garbage can00

Nie milkną dyskusje na temat projektu rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP). Jego obecna forma drastycznie różni się od obecnie obowiązującego rozporządzenia i może doprowadzić do wielu nadużyć…

Zmiany w części mechanicznej...

Najnowszy projekt rozporządzenia MBP dopuszcza prowadzenie procesu w dwóch odrębnych instalacjach. Brakuje jednak doprecyzowania, że muszą one znajdować się w obrębie jednego regionu gospodarki odpadami. Rozładunek odpadów powinien być prowadzony w sposób ograniczający oddziaływanie warunków atmosferycznych na przywożone odpady, jednak nie wiadomo jak określić czy akurat w naszym przypadku spełniliśmy ten wymóg. Nie wiadomo, czy wystarczy rozładować odpady pod zadaszeniem, czy organy kontrolne będą wymagały innych zabezpieczeń. Mechaniczne przetworzenie zaklasyfikowano jako proces D13, czyli unieszkodliwianie. Zgodnie z hierarchią odpadami właściwsza jest dotychczasowa klasyfikacja jako proces R12, czyli odzysk. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie wysortowanej frakcji materiałowej. 

... i biologicznej

Wiele zmian wprowadzono także odnośnie biologicznego przetwarzania odpadów. Precyzyjne określono, że czas biologicznej stabilizacji tlenowej musi trwać nie krócej niż 6 tygodni, mimo że są już Polsce instalacje pozwalające skrócić ten czas nawet do 3 tygodni. Rozszerzono zestaw wymagań, jakie musi spełnić stabilizat uzyskany po biologicznym przetworzeniu odpadów. Dotychczas badano wyłącznie parametr AT4, a projekt zakłada dodatkowo badanie strat prażenia oraz zawartości węgla organicznego. Dwa dodatkowe parametry są silnie uzależnione od składu frakcji podsitowej kierowanej do stabilizacji (zawartość minerałów, tworzyw sztucznych) i mogą być niereprezentatywne. Ponadto dodatkowe badania podniosą koszty eksploatacji.  

Zagrożone instalacje

Zmian jest o wiele więcej. Obecnie problemem zagospodarowania odpadów w Polsce, a w szczególności odpadów komunalnych są niestabilne przepisy. Na bazie obecnego rozporządzenia MBP wybudowano za duże pieniądze instalacje ponieważ tego wymagały m.in. wojewódzkie plany gospodarki odpadami. Teraz gdy instalacje już stoją mówi się o zmianie rozporządzenia, które spowolni, utrudni lub nawet uniemożliwi działalnie części z nich. Nie można zapominać jednak, że dla instalacji MBP muszą zostać przygotowane dokumenty referencyjne BAT, które nie mogą stać w sprzeczności z polskim prawem.

Zbyt precyzyjne, czy nieprecyzyjne?

Branża odpadowa mówi głośno, że projekt rozporządzenia MBP jest zbyt szczegółowy tam, gdzie nie jest to potrzebne i zbyt nieprecyzyjnie w kwestiach kluczowych. Określa się bardzo dokładnie jak ma wyglądać technologia, jakie procesy można prowadzić co tak naprawdę zawęża możliwości inwestorów.  Na rynku dostępne są różne  technologie, wiele firm chce rozwijać się w tym kierunku, niestety zbyt niestabilne przepisy i brak pewności w jakim kierunku będą prowadzone zmiany zamyka drogę tego rozwoju. Rozporządzenie powinno określać, jakie odpady powinny zostać przetworzone i jakie parametry powinny zostać osiągnięte na wyjściu. 

Wiele wysiłku ... na składowisko

Pomijając wszystkie powyższe aspekty należy zwrócić uwagę, że ostatecznym efektem procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych jest nic innego jak odpad przeznaczony do składowania lub odzysku na składowisku. Trzeba gruntownie przebudować rozporządzenie MBP, tak aby więcej przetworzonych odpadów można było skierować do odzysku lub recyklingu, a nie do składowania.

 

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Zdjęcie: scx.hu

Newsletter