Top szkolenie odpady ewidencja

karty przekazania odpadów

Założony przez GOŚĆ 09 październik 2014 o 09:08

Witam

Zaczynam przygodę z odpadami i proszę o podpowiedź, zapwne niektóre pytania wydadzą się niektórym błache ale proszę o cierpliwość i wyrozumiałość

Mamy jako firma wymagane pozwolenia na odbiór ii recykling odpadów o które będę pytała, są to odpady elektroniczne, w zależności od ich stanu są one naprawiane i sprzedawane, natomiast te które nie nadają się już do niczego sprzedawane jako odpady "dalej".

1. pod bramy firmy ludzie przynoszą telewizory, komputery itp. - w jaki to sposób "przyjąć" czy należy wystawić kpo, czy należy wystawić fv wew ewentualnie jakieś inne czynności ??

2. od szkół, urzędów odbieramy zużyty sprzęt - wystawiamy kpo, czy w tych przypadkach należy wystawić fv ?? czy przy odbiorze bezpłatnym nie wyst.faktury ??

Z góry dziękuję :)

Magda09 październik 2014 o 10:00


Witam również!Ad. 1 – takie przyniesione odpady (telewizory itp.) od osób fizycznych należy zaewidencjonować na keo (kartę ewidencji odpadów). Wystawienie karty przekazania odpadów nie jest wymagane, bo osoba fizyczna nie ma obowiązku podpisania jej.Ad. 2 – w tym przypadku również ewidencjonuje się odebrane odpady na keo – kpo w tym przypadku jest wymagane, bo szkoły (jako jednostki organizacyjne) mogą ją podpisać.Kpo wystawiają Państwo wtedy, gdy przekazują odebrane odpady dalej – np. do firmy utylizującej odpady itp.  Co do faktur, to nie jest to forma ewidencji odpadów – przepisy prawne dot. ewidencji odpadów nie mówią nic na temat faktur. Np. podczas kontroli z urzędu nikt nie będzie wymagał przedstawienia ich. Tworzenie faktur jest więc tylko kwestią Państwa systemu księgowości – nie ewidencji.Pozdrawiam!

F3odpowiedz
F4cytuj

agnieszka10 październik 2014 o 11:21


Witam, Mam pytanie , ile miejsc po przecinku powinno sie  wpisywać masę ? Otrzymałam od wytwórcy odpadu kartę z ilością 4 miejsca po przecinku(0,00011) czy nie powinno być zaogrąglane do 3(0,001) ? Pozdrawiam


 

F3odpowiedz
F4cytuj

Użytkownik usunięty przez Administratora10 październik 2014 o 12:16


Witam,masa na KPO powinna być zaokrąglona co najmniej do pierwszego miejsca po przecinku dla odpadów innych niż niebezpiecznych (0,1) oraz co najmniej do trzeciego po przecinku dla odpadów niebezpiecznych (0,001).Wynika to z przypisu do rubryki "Masa" dla KPO  w rozporządzeniu w sprawie dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji. Zwykle większe zaokrąglenie stosuje się tylko jeśli masa odadu jest b. niewielka i po zaokrągleniu wyszło by 0, tak jak w Pani przypadku. Wytwórca podał masę 0,00011 bo przy zaokrągleniu do sugerowanych miejsc po przecinku wyszła by zerowa masa. Nie jet to błąd.Pozdrawiam serdecznie :)

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ17 październik 2014 o 14:39


Witam,Moje pytanie dotyczy zużytego sprzętu, konkretnie wóżka widłowego z prostownikiem i kompletem baterii odkupionego przez sprzedawcę takich wózków. Wózek był zużyty i zepsuty. Została wystawiona faktura sprzedaży, ale odbiorca nie chce podpisac KPO. Dla nas wózek ten był odpadem (w myśl ustawy) którego sie pozbyliśmy odpłatnie jako firma. Odbiorca twierdzi że skoro go sprzedalismy to sprawa jest załatwiona bo jest faktura.To samo dotyczy złomu starych telefonów komórkowych-również firmy zabiegajace o ten odpad nie chcą podpisać KPO, bo w ich mniemaniu nie ma takiej potrzeby. Jako drukarnia odsprzedajemy rózne wartościowe odpady produkcyjne na podstawie ważnych decyzji odbiorców i KPO. Tylko z elektroodpadami są problemy. Odpad to odpad i to na wytwórcy tych odpadów ciąży potem odpowiedzialność za to komu i jak je przekazał. Czy sie mylę?

F3odpowiedz
F4cytuj

Magda22 październik 2014 o 09:39


Dzień dobry,oczywiście, że wytwórcy odpadów muszą wykazywać, komu wytworzone odpady są przekazywane. Jeżeli przekazują Państwo (czy to za darmo, czy za opłatą – bez znaczenia) zużyty sprzęt (elektroodpady) firmom, które na  ich odbiór nie mają obowiązku posiadania zezwolenia (np. sklepy, hurtownie)  – należy ich uznać za „nieprofesjonalne podmioty zbierające odpady”. W takim przypadku na KEO należy jako „odbierającego” wpisać „nieprofesjonalny zbierający”. Według ustawy o odpadach, nieprofesjonalne podmioty nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów i nie muszą podpisywać KPO. Proszę pamiętać, że faktura sprzedaży nie jest dokumentem, który jest uwzględniany w gospodarce odpadami.Pozdrawiam!

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ22 październik 2014 o 10:39


Witam,Bardzo dziękuję za odpowiedź, nadmienie jednak że sprawa nie dotyczy firm nieprofesjonalnych. Pierwsza skupująca telefony specjalizuje się w "recyklingu telefonów komórkowych" stosownie do swojej nazwy z resztą, druga wprowadza poprzez sprzedaż na rynek polski wózki widłowe pod bardzo znaną marką, których jest też producentem. Obie w mojej ocenie powinny posiadać stosowne zezwolenia w postaci decyzji i podpisywać KPO. Niestety, w przypadku pierwszej powstrzymałam się od wydania odpadów, w przypadku drugiej czyli sprzedaży starego wózka nie była to moja decyzja niestety. Co zrobić w przypadku profesjonalnej firmy jaka jest znana marka, umywajaca się od obowiązku? PozdrawiamA.K.

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ15 czerwiec 2015 o 13:25


W KPO 2015 należy wpisać masę odpadów do 3-go miejsca po przecinku - czy jeżeli trzecie po przecinku jest 0, to muszę je wpisywać czy to się rozumie samo przez się ??

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ15 czerwiec 2015 o 14:14


teoretycznie powinno być to jasne, ale dla spokojnej głowy lepiej wpisać trzecie zero, ponieważ nigdy nie wiadomo na kogo się trafii przy ewentualnej kontroli z wioś ;)

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ18 czerwiec 2015 o 15:17


Witam,jesteśmy Zakładem Produkcji Paliwa Alternatywnego, Firma transportowa poprosiła  nas o przyjęcie towaru Pampers do całkowitej utylizacji ok. 15T ( nadmieniam, że auto  podczas transportu Pampersów uległo wypadkowi i firma spedycyjna z CZECH zażądała od nich utylizacji w kodzie 04 09 02). Nadawcą byli Czesi, odbiorcą Rosjanie, pośrednikiem między firmą transportującą z Polski jeszcze spedycja z Czech- a na dodatek nikt teraz się nie przyznaje do tego towaru oprócz firmy transportowej-zagmatwane. Pytanie czy przy tego typu utylizacji wymagana jest Karta Przekazania Odpadu? Jeśli tak, to od kogo powinnam jej zażądać? Czy tego typu usługę / utylizację wykazujemy w  rocznym sprawozdaniu danych o rodzajach i ilościach odpadów do zagospodarowania (do Marszałka)? Za usługę utulizacji obciążamy zleceniodawcę czyli firmę transportową.Proszę o odpowiedź.Dziękuję.Pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ19 czerwiec 2015 o 14:39


Prosze o informacje czy pampersy były odpadem czy stały się nimi dopiero po wypadku?

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta
Top ekosoft ewidencja odpadow

Newsletter


Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.