Top zakopane wrzesie  2018 banner

Karta przekazania odpadów

Założony przez GOŚĆ 06 listopad 2013 o 14:43

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy aby prowadzić karte przekazania odpadów potrzebne jest pozwolenie na przetwarzanie odpadów??

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

GOŚĆ08 październik 2015 o 13:41


Podpisując KPO firma powinna posiadać stosowną decyzję. Zgodnie z Ustawą o odpadach Art. 194, kto zbiera lub przetwarza odpady bez wymaganego zezwolenia naraża się na administracyjną karę od 1 000 zł do 1 000 000 zł.



Jeżeli zakład nr 1 traktuje produkt jako odpad, zakład nr 2 też powinien go tak traktować. Zakład nr 2 przetwarza odpad (przyjęty od zakładu nr 1) w wynikiem czego powstaje produkt (wełna).



Każdy kto wytwarza lub gospodaruje odpadami powinien prowadzić ewidencję odpadów. Ewidencję odapów prowadzi sie z zastosowaniem dwóch dokumentów: - karty ewidencji odapów (KEO) oraz karty przekazania odpadów (KPO). Firma nr 1 ma prawo żądać KPO ponieważ musi prowadzić poprawnie ewidencję odpadów (jeżeli tego nie zrobi naraża się na karę).



Faktura nie ma w tym przypadku znaczenia ponieważ nie jest wystarczającym dokumentem ewidencyjnym.



Powinniście jak najszybciej postarać się o decyzję na przetwarzanie odapdów.

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ12 październik 2015 o 10:01


W związku z powyższym wydaje się, że to nie firma nr 1, jako przekazująca odpady,  powinna żądać KPO, tylko to ona powinna je wystawiać ( Art. 69 p.1. ustawy o odpadach)i przekazywać do powtwierdzenia firmie odbierającej.

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ13 październik 2015 o 08:23


Z zasady tak - przekazujący (najczęściej wytwórca) powinien wystawiać KPO przy przekazaniu odapdu i dawać ją do potwierdzenia firmie odbierajacej zgodnie z art. 6 Ustawy o odpadach. W praktyce jednak zwykle to odbierający wystawiają karty za swoich klientów, i klienci przyzwyczaili się do "żądania KPO od odiorcow" ;)

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ14 październik 2015 o 08:30


Dzień dobry,



Zakład unieszkodliwiania odpadów przyjmuje odpady od gmin /na podstawie umowy/  za pośrednictwem przewoźnika /firma komunalna/.



kto powinien wystawić kpo : gmina czy przewoźnik?  KPO wystawił przewoźnik i mam wątpliwości czy jest to prawidłowe.



Proszę o opinię.

F3odpowiedz
F4cytuj

GOŚĆ14 październik 2015 o 08:34


Gmina z zasady nie jest posiadaczem odadow komunalnych odbieranych od mieszańców danej gminy, w związku z czym nie powinna widnec na KPO jako "Posiadacz odpadu, kóry przekazał odpad". Firma odbierająca odpady komunalne z nieruchomości powinna wystawić KPO, w której bedzie wpisana do 1 i 2 kolumny KPO, a w 3 kolumny powinien byc zakład unieszkodliwania (RIPOK). Tak byłoby poprawnie. W praktyce jednak wszystko zależy do gminy i firmy odbierającej, które zwykle ustalają pomiędzy soba jak ma byc uzupełniona KPO. Czyli wolna amerykanaka - co czlowiek to interpretacja;]

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość10 styczeń 2018 o 12:28

Podmiot gospodarczy przekazuje nam odpady z cmentarzy, targowisk. Czy muszą wystawiać nam KPO?

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość19 styczeń 2018 o 08:52

Podmiot gospodarczy przekazujący odpady powinien wystawić KPO

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość22 styczeń 2018 o 08:46

Gość napisał:

 


Podmiot gospodarczy przekazujący odpady powinien wystawić KPO




Nie do końca zgodzę się z odpowiedzią powyżej. Odpady z cmentarzy klasyfikuje się do grupy 20 czyli odpadów komunalnych. Dla tej grupy KPO nie jest wymagane :) Poza tym warto ustalić, czy cmentarze są objęte w danej gminie systemem odbioru odpadów komunalnych. Jeśli tak to wtedy prowadzący cmentarz składał deklarację do gminy i KPO tym bardziej nie jest potrzebne.

 

 

 

 

 

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość06 luty 2018 o 09:40

Witam. 
prosze o informacje od kiedy zgodnie z nowelizacja obowiazuje nas karta przekazanja odpadu indywidualna dla kazdegi transportu (wycofanie kart zbiorczych miesiecznych)? wydawalo mi sie, ze od 01.01.2019 ale jeden z moich klientow juz od rego roku wystawia indywidualne karty dla kazdego transportu. 
z gory dziekuje za odpowiedz.
pozdrawiam

F3odpowiedz
F4cytuj

Gość06 lipiec 2018 o 08:19

Dzień dobry,
wytwarzamy odpady na targowisku, własnym transportem je przywozimy na naszą bazę w miejscu X, gdzie mamy decyzję na zbieranie. Z miejsca X zabiera je kolejny transportujący do swojego RIPOKA. Czy w tej sytuacji jest potrzeba tworzenia KPO dla etapu wytworzenie-transport-zbieranie, gdzie we wszystkich trzech kolumnach musielibyśmy wpisać siebie? 

F3odpowiedz
F4cytuj
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Administratorem danych osobowych jest Effeko sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. J. Słowackiego 38A/15, 60-825 Poznań.

Na podany adres został wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym subskrypcję. Prosimy o zalogowanie się na swojej skrzynce pocztowej i potwierdzić subskrypcję, aby korzystać z newslettera.