Baner eko soft 2023 bdo

GOŚĆ

13 listopad 2013 o 17:00


Witam!



 



Mam problem z popiołem z pieca, którym ogrzewamy dom. W mojej gminie firma, która odbiera śmieci nie odbiera popiołu. Mam piec na węgiel, więc zimą troche tego pyłu się uzbiera. Musimy go sami wywieźć? Jeśli tak, to gdzie? Będe bardzo wdzięczny za odpowiedź!

F4odpowiedz

GOŚĆ

14 listopad 2013 o 16:13


Witam,

Jeśli gmina ustaliła że mieszkańcy gminy mają obowiązek selektywnej zbiórki popiołu to firma odbierająca odpady powinna także odebrać popiół. Określa to Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy (warto sie zapoznać). Regulamin powinien uwzględniać rodzaje odpadów oraz sposób ich selektywnego zbierania.

Jeśli zaś nie macie obowiązku wyodrębnienia tego odpadu to popiół może trafić do odpadów zmieszanych (choć jest on później uciążliwy w instalacji sortowania ze wzgledu na duże pylenie).

Dodatkowo gmina ma obowiazek utworzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do którego mieszkańcy gminy mogą bezpłatnie dostarczyć odpady powstające w gospodarstwach domowych (może właśnie w tym punkcie mieszkańcy tej gminy mogą bezplatnie zostawić popiół).

Proponuję zadzwonić do swojej gminy i dowiedzieć sie jak rozwiązali problem popiołu.

F4odpowiedz

GOŚĆ

18 listopad 2013 o 15:16


Witam,



poszedłem za radą i zadzwoniłem do gminy. Powiedzieli, że nie moge wrzucac popiołu do śmieci zmieszanych i że mam go zbierac i wywieźć do tego całego PSZOK. Problem w tym, że u nas w gminie jeszcze go nie ma. Mogę wywieźć popiół do tego punktu ale w innej gminie? Skąd oni wiedzą z jakiej gminy przyjechałem? Sprawdzają dowód osobisty? 

F4odpowiedz

GOŚĆ

20 listopad 2013 o 13:40


Witam,

Jeśli Pana gmina podpisała porozumienie z gminą, ktora utworzyła PSZOK to można tam dostarczyć popiół. Jeśli nie nadal mamy problem.

Utworzenie PSZOKU jest obowiązkiem gminy wynikającym z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Więc wcześniej czy później taki punkt powinien powstać.

Jeśli chodzi o przyjęcie odpadów na PSZOK to musi Pan potwierdzić jakimś dokumentem, że zamieszkuje daną nieruchomość (w zależności w jaki sposób gmina to będzie weryfikować).

W moim odczuciu ktoś nie przemyślał sprawy selektywnej zbiórki popiołów u źródła. Bo niby gdzie mieszkańcy mają dostarczyć ten odpad skoro PSZOK nie powstał a nie można wrzucić tego do zmieszanych. I nie jest wiadome czy inna gmina to przyjmie.

 

F4odpowiedz

GOŚĆ

20 listopad 2013 o 15:21


Wdług mnie powinien być po prostu osobny kubeł na popiół. Skora gmina zajmuje się odbieraniem odpadów to dlaczego jedne odpady można odebrac bez probelmu (szkło, plastik, papier), a z innymi robią problem. Śmieciarka jeździ tak czy siak, a wiadomo że zimą większość domków jednorodzinnych, szczególnie na wsiach będzie miała problem z popiołem. Nie zawsze jest miejsce, żeby go wysypać (utwardzić podjazd itp.) albo zmagazynować, żeby wywozić większe ilości a nie jedźić do tego całego PSZOKu 2 razyw  tygodniu!

F4odpowiedz

GOŚĆ

25 listopad 2013 o 19:03


niestety to jest minus zmian w gospodarce odpadami, jeśli gmina ustaliła że popiołu nie można wrzucać do odpadów zmieszanych tylko trzeba je wywozić do PSZOK-u to tak trzeba robić. U mnie w gminie mozna wyrzucić popiół do zmiesznych wię jestem w dobrej sytuacji. Nie zazdroszcze wywożenia do PSZOK.......

F4odpowiedz

Gość

11 kwiecień 2017 o 10:35

Witam, 
Firma obsługuje gminę w ramach wygranego przetargu-odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. 
Gmina od początku 2016 roku wprowadziła frakcję selektywnego odbioru popiołu. Firma odbiera i przekazuje nie do RIPOK tylko do Firmy która zajmuje się zagospodarowaniem odpadu pod kodem 20 01 99 (popiół).
Przekazali mi dane na koniec roku, że odpad o kodzie 20 01 99 (czyli ten popiół) został poddany procesowi R-12. Wiec tak wpisałam na sprawozdanie do gminy. Teraz się okazuje, że ta firma przyjmuje odpady tylko pod R-12 ale na paliwo alternatywne !!!. Proszę o pomoc bo wydaje mi się, że to jest źle???
Pozdrawiam. Dzięki

F4odpowiedz

Gość

13 kwiecień 2017 o 09:37

popiół na paliwo alternatywne? hmm dziwne...ale trochę nie rozumiem problemu, bo otrzymałaś dane od ripoku na metodę przetwarzania R12 - takie dane wpisałaś na sprawozdanie. Więc chyba jest ok?

F4odpowiedz

Gość

13 kwiecień 2017 o 11:46

Do Gość:
To nie jest RIPOK tylko firma A która zajmuje sie zagospodarowaniem odpadów, ma decyzje na różne kody. 
I proces przetwarzania R-12-na paliwo alternatywne. Ale popiół na paliwo ?
Jak się dopatrzy urząd marszałkowski moge mieć problemy .

F4odpowiedz

Gość

13 kwiecień 2017 o 13:26

a widziałaś ich decyzję na przetwarzanie odpadów?

F4odpowiedz

Gość

03 styczeń 2019 o 10:38

Poruszę temat na czasie. W naszej gminie zaczęła się kontrola popiołu po spalaniu w piecach domowych. Poleciały mandaty i dylemat, czy słuszne. Kara za znalezienie  zszywki po zeszycie, jak też kawałka niespalonego papieru......i to kara rzędu kilku tysięcy zł. Rozporządzenie z 2016 r. poz 93 nie określa do końca co jest dopuszczone do spalania w takim piecu. Czy są gdzieś bardziej szczegółowe wytyczne?

F4odpowiedz
Nowa odpowiedź
Jeśli chcesz odpowiedzieć bezpośrednio na wybraną wypowiedź, kliknij opcję „odpowiedz” lub „cytuj” na dole każdego posta

Newsletter