Baner eko soft 2023 bdo

Nowy RIPOK w lubuskim

Large 1130

Od maja w regionie centralnym województwa lubuskiego działa nowa instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych ze statusem RIPOK.

Kompleksowy zakład 

Nowy RIPOK znajduje się w miejscowości Kunowice w gminie Słubice. Obecnie na terenie zakładu w Kunowicach znajdują się 2 instalacje ze statusem RIPOK tj.: instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz instalacja do składowania odpadów. Część odpadów wydzielonych w instalacji MBP jest kierowana jest do kolejnej instalacji w zakładzie - do produkcji paliw alternatywnego z innowacyjną technologią dosuszania przetwarzanego materiału. 

Nowoczesna instalacja

Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych została zaprojektowana i wybudowana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko. Odpady dostarczane do sortowni magazynowane są w szczelnej fosie zasypowej, skąd są kierowane na linię sortowniczą. Wysortowane frakcje materiałowe trafiają do odbiorców zewnętrznych, natomiast tzw. frakcja podsitowa do części biologicznej instalacji. Część biologiczna składa się z szczelnych tuneli wyposażonych w automatyczny system napowietrzania, zraszania oraz monitoringu temperatury i wilgotności. Powstające odcieki krążą w obiegu zamkniętym i są wykorzystywane do zraszania pryzm. Powietrze procesowe jest odprowadzane i oczyszczane za pomocą biofiltra. Zakład położony jest na uboczu, z dala od zabudowań mieszkalnych. Ponadto, aby wykorzystać maksymalnie odpady dostarczane do zakładu uruchomiono linię do produkcji paliwa alternatywnego.

Trudne początki

Droga do uzyskania statusu RIPOK przez tą instalację była trudna. Budowa instalacji MBP zakończyła się jeszcze w 2015 r. We wrześniu 2015 r. uzyskano pozwolenie zintegrowane dla instalacji, a następnie jej właściciel – firma ZUO International Sp. z o. o. złożyła wniosek o zmianę uchwały w sprawie wykonania Planu gospodarki odpadami, aby uzyskać status RIPOK. Od tego czasu, z uwagi na działania konkurencji, głosowanie w spawie zmiany ww. uchwały było przekładane na kolejne zebrania sejmiku. Dopiero po 8 miesiącach oraz  przedstawieniu pozytywnej opinii Inspektora Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony  Środowiska oraz niezależnych ekspertów, większością ponad 70% głosów, Sejmik przyjął zmianę uchwały, a instalacja w Kunowicach mogła rozpocząć swoją działalność.

Pełnoprawny RIPOK w regionie

Instalacja MBP rozpoczęła działalność 2 maja – 14 dni od wydania uchwały nr XIX/185/16 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 18 kwietnia 2016 r. zmieniającą uchwałę w sprawie wykonania Planu gospodarki odpadami (…), która nadała jej status RIPOK. Obecnie region centralny może korzystać z 2 instalacji regionalnych. Uruchomienie drugiej instalacji MBP w regionie z pewnością przyczyni się do poprawy jakości oferowanych usług oraz obniżenia cen za przyjęcie odpadów do RIPOK.

 

Źródło: własne na podstawie danych ZUO International Sp. z o. o.

Zdjęcie: ZUO International Sp. z o. o.

Newsletter