Baner eko soft 2023 bdo

Stan prac nad aktualizacjami WPGO poszczególnych województw

Large garbage 1622130 960 720

Zbliża się termin 30 czerwca 2016 r., do którego każde województwo powinno uchwalić aktualizacje wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO) wraz z tzw. planami inwestycyjnymi. Przedstawiamy podsumowanie stanu prac nad poszczególnymi planami wojewódzkimi oraz dokumentem nadrzędnym – krajowym planem gospodarki odpadami (KPGO). 

Podstawa prawna 

Cel oraz sposób uchwalenia krajowego oraz wojewódzkich planów gospodarki odpadami określa Dział III Ustawy o odpadach (art. 34 - 40). Przepisy określają, m. in. że PGO muszą być aktualizowane minimum co 6 lat, a projekt zaktualizowanego wojewódzkiego planu należy przekazać do sejmiku województwa nie później niż miesiąc przed upływem terminu jego aktualizacji. Z uwagi na liczne zmiany wprowadzone w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015, poz. 122) narzuciła konieczność aktualizacji i uchwalenia wszystkich WPGO do 30 czerwca 2016 r.  

Projekty WPGO

Projekty aktualizacji nowych planów gospodarki odpadami można znaleźć na stronach internetowych tylko trzech urzędów marszałkowskich: województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Urząd marszałkowski województwa lubuskiego co prawda nie opublikował projektu WPGO, ale za to zamieścił na swojej stronie internetowej prezentację z propozycją zmiany regionów gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku pozostałych 12 województw na stronach internetowych można znaleźć jedynie informacje o rozpoczęciu prac nad aktualizacjami planów.

KPGO wciąż niegotowe

Obecnie obowiązujący krajowy plan gospodarki odpadami, który stanowi dokument źródłowy dla wojewódzkich planów został przyjęty Uchwałą Nr 217 Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2010 r. (M. P. Nr 101 poz. 1183), co oznacza że powinien zostać zaktualizowany do końca 2016 r. Jednakże z Umowy Partnerstwa wynika, że Polska musi spełnić warunek istnienia jednego lub więcej planów gospodarki odpadami, zgodnie z wymogami art. 28 dyrektywy 2008/98/WE. Od spełnienia m.in. tego kryterium uzależnione jest otrzymanie środków na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami w perspektywie finansowej na lata 2014 - 2020. Mając na uwadze powyższe aktualizacja KPGO powinna zostać zrealizowana do końca 2015 r. Niestety do dziś nie uchwalono jego aktualizacji. 

KPGO, a WPGO

Zgodnie z Ustawą o odpadach wojewódzkie plany gospodarki odpadami powinny być zgodne z krajowym planem gospodarki odpadami i służyć realizacji zawartych w nim celów. W obecnej sytuacji równolegle prowadzone są aktualizacje na obydwu poziomach co w praktyce wyklucza możliwość dostosowania WPGO do najnowszego KPGO. Urzędy marszałkowskie mogą opierać się jedynie na projekcie krajowego planu przedstawionym przez Ministerstwo Środowiska, ale uchwalając plany wojewódzkie powinni powoływać się na obowiązujący KPGO. Innymi słowy brak nowego KPGO znacząco utrudnia pracę nad aktualizacją planów na poziomie wojewódzkim.

Wątpliwości środowiska

Należy pamiętać, że nie tylko urzędy marszałkowskie i Ministerstwo Środowiska borykają się z aktualizacjami planów gospodarki odpadami. Dokumenty te oddziałują bezpośrednio na mieszkańców oraz gminy i przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. W wielu przypadkach przeciągająca się procedura aktualizacji WPGO blokuje lub wręcz uniemożliwia uruchomienie, czy rozbudowę instalacji regionalnych. Środowisko zwraca uwagę na jakość tworzonych aktualizacji. Plany na poziomie wojewódzkim i krajowym opierają się na wadliwych, często niewiarygodnych danych (dane GUS, informacje z sprawozdań sprzed kilku lat, nieprecyzyjne ankiety), nie rozwiązują wielu problemów zgłaszanych przez mieszkańców, przedsiębiorców, czy gminy. Przedsiębiorcom i gminom trudno decydować o inwestycjach skoro głośno mówi się o zmianie granic dotychczasowych regionów gospodarki odpadami w opracowywanych aktualizacjach.  

Odpowiedzi na wszystkie pytania poznamy jednak dopiero po uchwaleniu nowych planów.

Pozostaje pytanie, czy wszystkie województwa zdążą z aktualizacjami w terminie?

 

Źródło: własne

Zdjęcie: pixabay.com

Newsletter